• پنجمین المپیاد زبان فارسی در آنکارا برگزار خواهد شد
  پنجمین المپیاد زبان فارسی با همکاری رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در آنکارا و دانشگاه های ترکیه و وابسته های فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ترکیه برگزار خواهد شد . جهت اطلاعات بیشتر با شماره 8382 419 0312 تماس حاصل فرمایید .

 • استقبال هواداران تراکتورسازی از ارطغرل ساغلام در فرودگاه تبریز
  سرمربی جدید تیم تراکتورسازی با استقبال هواداران این تیم وارد تبریز شد.

 • تاکید سخنرانان کنفرانس مجالس کشورهای اسلامی بر مساله فلسطین
  فلسطین و مساله بیت المقدس نقطه مشترک سخنرانان سیزدهمین کنفرانس مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری های اسلامی در تهران بود.

 • روحانی:دولت نباید در توسعه فضای مجازی از جهان عقب بماند
  رییس جمهوری با بیان اینکه فضا با سرعت فوق العاده زندگی فردی، خانوادگی، اجتماعی و اقتصادی را در بر می¬ گیرد و مفاهیم اشتغال را بویژه در حوزه خدمات به شدت تغییر می ¬دهد، گفت: دولت باید تلاش کند در حوزه توسعه اقتصاد فضای مجازی از جهان عقب نماند.

 • درخواست تعلیق روابط همه اعضا با رژیم صهیونیستی تا زمان تصحیح تصمیم ترامپ درباره قدس
  در بیانیه سیزدهمین کنفرانس بین المجالس کشورهای اسلامی تصریح شده است تا زمانی که آمریکا از تصمیم اشتباه خود مبنی بر انتقال سفارت آمریکا به قدس عقب نشینی نکند، اعضایی از سازمان همکاری اسلامی که با رژیم صهیونیستی ارتباط سیاسی و اقتصادی دارند این روابط را تعلیق کنند.

مقالات فرهنگی تازه های نشر برنامه های فرهنگی رایزنی
مسابقه برای تمدن
مسابقه برای تمدن
برخورداری از مدنیت، وابسته به داشتن مادیات و یا فنآوری نیست، بلکه به معنای واقعی کلمه وابسته به میزان "انسانیت انسان" است.
 
به بهانه سخنان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ اولویت های توسعه فرهنگی
به بهانه سخنان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ اولویت های توسعه فرهنگی
توسعه درعرصه های گوناگون بدون توسعه فرهنگی، مانا و پایدار نیست. از این رو با ایجاد بستر مناسب فرهنگی می توان تحقق توسعه در ابعاد مختلف را به نظاره نشست.
 
زن در مدل اسلامی
زن در مدل اسلامی
ایرنا- ١٧ دی سالروز کشف حجاب توسط رضاخان است. رضاخان به پیروی از آتاترک در ترکیه، به خیال فرنگی کردن ایران اقدام به این کار کرد. او فکر می‌کرد پیشرفت اروپایی‌ها در صنعت و نظام اجتماعی ناشی از بی‌حجاب شدن زنان اروپاست که سال‌ها قبل از آن آنها هم از پوشش مناسبی برخوردار بودند.
 
وحدتِ دشمن شکن
وحدتِ دشمن شکن
جریان های معاند نظام در تلاش هستند با ایجاد حس سرخوردگی و کاستن از اعتماد عمومی میان مردم و حاکمیت فاصله اندازی کنند. از این رو رفع ناکارآمدی ها، کاستن از بار مشکلات، تقویت انسجام اجتماعی و همبستگی ملی می تواند سدی در مقابل توطئه دشمنان باشد.
 
انسجام ملی
انسجام ملی
تردید نکنید هیچ آشفتگی و اجتماع هیجان‌زده و فاقد مسئول و سخنگو و تشکیلات و اهداف و آرمان و مرام مشخص، نمی‌تواند منشاء خدمات و تحولات انقلابات مثبت و مفید باشد.
 


رویداد های فرهنگی رایزنی رویداد های فرهنگی ایران رویداد های فرهنگی ترکیه
تاکید بر توسعه همکاری ها در ملاقات رایزن فرهنگی کشورمان در آنکارا با رئیس انستیتوی یونس امره
تاکید بر توسعه همکاری ها در ملاقات رایزن فرهنگی کشورمان در آنکارا با رئیس انستیتوی یونس امره
رایزن فرهنگی ایران در آنکارا روز گذشته با آقای پروفسور دکتر شرف آتش رئیس انستیتوی یونس امره دیدار و درباره همکاری های دو جانبه گفت و گو کرد.
 
اولین دوره کوتاه مدت آموزش زبان وادبیات فارسی
ویژه دانشجویان شرق ترکیه در دانشگاه تبریز گشایش یافت
به همت وابستگی فرهنگی سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در ارزروم و همکاری دانشگاه تبریز اولین دوره کوتاه مدت آموزش زبان و ادبیات فارسی ویژه دانشجویان شرق ترکیه در دانشگاه تبریز افتتاح شد.
 
نشست شعر وادب فارسی در دانشگاه ارزروم ترکیه
نشست شعر وادب فارسی در دانشگاه ارزروم ترکیه
دومین نشست شعر وادب فارسی تحت عنوان " زندگی و شعر حافظ "به همت وابستگی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ارزروم با همکاری گروه زبان وادبیات فارسی دانشگاه آتاتورک برگزار گردید.
 
نخستين اجلاس گفت‌وگوهاي آسيايي
خامه‌يار: بشر ناگزير از بازگشت به معنويت است
معاون بين‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي گفت: بشر امروز با ابزارهاي كشتار جمعي كه به دست خود ساخته است و نيز با توجه به مدرنيته، پست مدرن و اقتضائات زندگي صنعتي، اگر به دامن معنويت نگرايد به نابودي كشيده مي‌شود.
 
نخستين اجلاس گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي
هاشمي: زبان فارسی عمده‌ترین سوغاتی ایرانیان به مردم آسياي ميانه است
معاون فرهنگي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در كميسيون ايران، آسياي، تركيه و قفقاز نخستين اجلاس گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي در بابلسر گفت: زبان فارسی و بار عرفانی و معنوی موجود در آن، عمده‌ترین سوغاتی ایرانیان به مردم آسياي ميانه است.
 


کشوری در آسیای شرقی

كشور ايران سرزمين پهناوري است كه 1.648.000 كيلومتر مربع مساحت دارد و در جنوب غربي آسيا، ميان كشورهاي تركمنستان، آذربايجان و ارمنستان در شمال، افغانستان و پاكستان در شرق و ترکیه و عراق در غرب قرار گرفته است. سراسر مرزهاي جنوبي ايران را كرانه هاي خليج فارس و درياي عمان دربر گرفته است.

تاریخ

کشور ایران به جهت تنوع اقلیمی و زیستی جزو 5 کشور برتر جهان و از نظر تاریخی و فرهنگی بین ١٠ کشور برتر دنیا قرار دارد. به عبارت دیگر از نظر جاذبه های توریستی کشورمان جزو ١٠ کشور برتر دنیاست. چشمه ساران زلال، انارستان ها، باغ هاي پسته، رديف درختان تبريزي، كوچ كاروان هاي عشاير در فصل هاي گوناگون.

مذهب

در اصل ۱۲ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران اسلام و مذهب جعفری دوازده امامی دین رسمی است و سایر مذاهب اسلامی که در قانون اساسی به آنها تصریح شده شامل مذاهب چهارگانه اهل سنت (حنفی، شافعی، حنبلی، مالکی) و شیعیان زیدی (چهار امامی) نیز قانونی و دارای احترام کامل می‌باشند.

هنر

هنر ایران یکی از غنی‌ترین میراث هنری در تاریخ جهان است و دربرگیرنده بسیاری از رشته از جمله معماری، نقاشی، بافندگی، سفالگری، موسیقی، خوشنویسی و فلزکاری می‌باشد. سایت آسمونی در این مقاله اطلاعات مفید و خواندنی در مورد تاریخ هنر ایرانی را برای شما عزیزان تهیه و تنظیم کرده است که در ادامه می خوانید.

باستان

دوران ایران باستان دوران تشکیل دولت ماد تا پایان حکومت ساسانیان و حمله عرب به ایران است. (..۶ ق.م. تا ۶۵۲ م) پیش از مهاجرت آریایی‌ها به فلات ایران، اقوامی با تمدن‌های متفاوت در ایران می‌زیستند. سرزمین کنونی ایران بخش بزرگی از یک واحد جغرافیایی بنام فلات ایران است.

فرهنگ

در مجموع می‌توان عناصر فرهنگ ایرانی را که فراتر از مرزهای سیاسی ایران است به اختصار چنین برشمرد: ۱- زبان پارسی و دیگر زبان‌های ایرانی ۲- جشن‌های ملی از جمله نوروز و شب یلدا و گاه‌شماری خورشیدی ۳- دین اسلام و به ویژه مذهب تشیع ۴- فلسفه ۵- دین‌ها و آیین‌های زرتشتی و مهرپرستی

آخرین مطالب چند رسانه ای

مطلب چند رسانه ای
مطلب چند رسانه ای
 

مطلب چند رسانه ای سه
مطلب چند رسانه ای سه
 

مطلب چند رسانه ای دو
مطلب چند رسانه ای دو
 
موسیقی ایرانی اسلامی
گالری عکس
گالری ویدئو


آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 205839 | بازدید امروز : 15 | کل بازدید : 1628307 | بازدیدکنندگان آنلاين : 1 | زمان بازدید : 3.2344 


رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی در آنکارا بر اساس موافقتنامه فرهنگی سال 1372 هجری شمسی برابر با 1993 میلادی میان دو کشور از سال 1374 هجری شمسی برابر با 1995 میلادی به معرفی فرهنگ ایران زمین در کشور ترکیه پرداخته و امیدوار است بتواند در توسعه روابط فرهنگی دو کشور نقش مهمی را ایفا کند.

نشانی: ترکیه، آنکارا، محله غازی عثمان پاشا، خیابان رشید غالب، شماره 77

رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران

Gazi Osman Paşa Mahallesi, Reşit galip Cd. No:77, Çankaya, Ankara / Türkiye 

  irankulturevi@yahoo.com
 Tel: +90 312 448 0050